Příkazy

Při příležitosti tvorby tohoto návodu jsem se rozhodl, že sepíšu krátký seznam alespoň těch nejzákladnějších IRC příkazů. Vím, že tu nejsou zdaleka všechny příkazy, sepsal jsem jich jen pár, takže pokud vám tu bude jakýkoliv chybět - veškeré dotazy, nápady a návrhy směřujte ke mě. (viz "Info")

Příkaz Syntaxe K čemu slouží
join /join #kanal Tento příkaz slouží ke vstupu do kanálu. - #kanal je název kanálu, kam chceme vstoupit.
list /list #kanal Tento příkaz nám vypíše všechny viditelné kanály na síti. Pokud přidáme třeba "/list mp3", pak nám budou vypsány kanály, co mají ve svém názvu "mp3".
nick /nick novynick Pokud chceme změnit svoji přezdívku, neboli nick, pak použijeme tento příkaz. Např. "/nick Franta".
notice /notice nick :zprava Podobný příkaz jako "/privmsg", jen se nezobrazí v novém okně, ale v aktivním okně. (záleží samozřejmě na nastavení klienta, je možné si "noticky" nastavit na zobrazování v query okně)
part /part #kanal [:zprava] Příkazem "/part" odejdeme z kanálu. Za dvojtečku můžeme napsat zprávu, která se zobrazí ostatním uživatelům v kanálu, ze kterého odcházíme. Pozor, /part neodpojí ze serveru! (k tomu slouží příkaz "/quit")
privmsg /privmsg nick :zprava Tímto příkazem pošleme "soukromou zprávu" uživateli "nick" (pokud je připojen). Poslání této zprávy nevyžaduje přítomnost na kanálu s osobou, které píšeme.
quit /quit [:zprava] Jak už jsem výše zmínil, příkazem "/quit" se odpojíme od serveru.
server /server nejaky.server Příkaz "/server" slouží k připojení k vybranému serveru. Servery jsou zpravidla navzájem propojené do více sítí, např. EFnet má kolem 40 serverů, QuakeNet něco přes 20 apod.)
topic /topic #kanal [tema] Příkaz "/topic" se dá použít dvěma způsoby:

1) Pokud napíšeme jen "/topic #kanal", pak se nám vypíše téma vybraného kanálu a uživatel, kdo ho nastavil.

2) Pokud jsme op na kanále, pak můžeme nastavit topic na daném kanálu, př: "/topic #pocitace AMD uvadi novy procesor" (třeba ;)

whois /whois nick Příkaz "/whois" nám vypíše informace o uživateli (nick), pokud je připojený na serveru.