Jak na to

Tady se dostáváme k tomu, jak vlastně mIRC vypadá, co s některými položkami nastavení a (pro velký zájem) jak stahovat. :)

Než začnu, chtěl bych připomenout, že tento návod nemá sloužit nebo podněcovat uživatele ke stahování či šíření nelegálního software. Slouží pouze k naučení práce s tou možností IRC, která umožňuje přenos souborů. Stejně tak následující obrázky jsou pouze illustrační.

Nastavení

Interface
Vzhled mIRC aneb co se stane, když kliknu na ...
Nastavení
Nastavení nicku a vůbec informací o uživateli.
Nastavení
Nastavení sítě a tímpádem i serveru, ke kterému se budete připojovat.
Nastavení
Další nastavení, týkající se připojení...
Nastavení
Nastavení tzv "identu". Viz. popisky na obrázku :)
Nastavení
Nastavení připojení přes proxy server
Nastavení
Základní nastavení mIRC
Nastavení
Další nastavení (už mě nenapadá, jak to pořád popisovat :)
Nastavení
Nastavení zpráv - označení časem, zobrazování...
Nastavení
Nastavení "catcheru" (vysvětlení taktéž na obrázku)
Nastavení
Zaznamenávání konverzací
Nastavení
Nastavení DCC (Direct Client-to-Client)
Nastavení
Další, týkající se DCC..
Nastavení
Nechybí také nastavení ignorování určitých souborů

Stahování

Upozornění - na kanále #mediaplace nelze vyhledávat ani stahovat soubory, tento návod slouží pouze jako ilustrační a můžete jej využít jako lekci používání fileserverů, pokud na ně někde narazíte. :)

Stahování
Jakmile máte nastaveno, kliknete nahoře na ikonku připojení. A jakmile jste online, použijete příkaz "/join" pro vstup do kanálu.
Stahování
Pro hledání použijete "příkaz" "@find". Tady bych chtěl upozornit, že "@find" není klasický příkaz, který odesíláte na server, nebo jím nastavujete mIRC. Je to prostě jen text, na který, když pošlete do channelu, vám fileservery zareagují a vypíšou výsledky vyhledávání. Proto ho také používejte jen a pouze v okně kanálu a nikde jinde!
Stahování
Takhle to vypadá po vyledání. Fileservery vám vypíšou výsledky vyhledávání přes soukromé zprávy ( které se vám objeví v tzv. "query" oknech, nebo přes "notices"(oznámení), které se objeví v aktivním okně (pokud si to nastavíte v options-irc-show in active) )
Stahování
Projdeme si query okna s výsledky hledání a když jsme našli to, co jsme hledali, vybereme si jeden z fileserverů (fileserver uživatele Varzzz jsem vybral náhodně, nemusí to být zrovna od něho (možná spíše naopak, od Varzzze to neběží zrovna rychle ;) )
Stahování
A teď, jak vlastně takový výsledek vypadá: Je u něj napsána cesta (adresáře), pak tzv. "trigger" - příkaz,který se odešle jinému klientovi a zahájí komunikaci s fileserverem, dále název souboru a pár dalších informací o fileserveru..
Stahování
Pokud máme mIRC nastavené podle návodu výše, pak by se nás mělo zeptat, zda chceme přijmout požadavek pro DCC Chat, v kterém se pak pohybujeme ve složkách fileserveru.
Stahování
A takto to (zhruba) vypadá v okně dcc chatu (a tudíž fileserveru) .. většinou jsou i při vstupu vypsány nějaké ty příkazy (vyznačeno na obrázku)
Stahování
Použití příkazů fileserveru v praxi - "dir" slouží pro vypsání souborů a složek, "cd jmenoslozky" pro přesun ve složkách..
Stahování
No a když už jsme konečně v té správné složce, pak použijeme příkaz "get jmenosouboru" a (pokud mámé správně nastavené mIRC :) přenos souboru začne. That's all folks ;)

Textový návod

Doufám, že se v tom alespoň trochu orientujete, pokud kdokoliv čemukoliv nerozumí, neváhejte a zeptejte se :). Ještě než tuto stránku prozatím ukončím, rád bych také odkázal na čistě textový návod, který jsem kdysi napsal. Je celkem detailně popsán (řekl bych :) a spolu s zdejšími illustracemi už snad alespoň někdo třeba pochopí, jak na to. Takže zbývá jen odkaz - klikněte